Zbiornik wody dawnej bazy paliwowej i portu wojennego

 

Zbiornik wody dawnej bazy paliwowej i portu wojennego
z czasów II wojny światowej w Gdyni-Obłużu

    Podziemny zbiornik wody zbudowany w czasie II wojny światowej jako strategiczny obiekt, zapewniający stałe zaopatrzenie w wodę portu wojennego oraz pobliskiej bazy paliwowej Krigsmarine (pary wodnej używano do podgrzewania mazutu, gęstego paliwa okrętowego, co wymagało nieprzerwanych dostaw dużych ilości wody).    Zaprojektowany jako budowla ochronna, zgodnie z wymaganiami obrony przeciwlotniczej. Konstrukcja żelbetowa, monolityczna, z grubą płytą stropową. Obiekt składa się z dwukondygnacyjnego pomieszczenia komory zasuw oraz zbiornika na planie kwadratu o wymiarach 25x25m, składającego się sześciu naw o długości 23,7m i szerokości 3,63m, zgrupowanych w dwie symetryczne komory. W przypadku zniszczenia lub uszkodzenia jednej komory, druga może pracować niezależnie. W tym czasie istnieje możliwość odbudowania części suchej, bez konieczności wyłączenia obiektu z eksploatacji. Wysokość napełnienia komór wynosi 4m, co daje nominalną pojemność zbiornika równą 2000 metrów sześciennych. Zbiornik był napełniony wodą do 2011 roku (przy wejściu słuchać było szum wody), którą później spuszczono. Niewiadomo, jaką funkcję obiekt spełniał w ostatnich latach. Poniżej: w ramach komory, nawy połączone są charakterystycznymi otworami.

    Obiekt jest całkowicie podziemny za wyjątkiem niewielkiej ściany wejściowej, zawierającej dwa okienka i drzwi (jedyne wejście do obiektu). Po spuszczeniu wody przez kilka tygodni można było bez większych problemów wejść do środka. Obecnie wejście jest zamknięte i oznakowane jako obiekt wojskowy. Drzwi wejściowe prowadzą do dwupoziomowej komory zasuw, przedzielonej galerią. Dolny poziom kz zawiera rurociągi: dopływowo-odpływowy i spustowo-przelewowy, wykonane z rur stalowych o średnicy 300mm, wyposażone w zawory i klapy zwrotne. Niemieckie opisy wyposażenia i wyraźnie niemiecka technologia (taka sama, jak w przypadku pobliskiej bazy paliwowej) wskazują na okres II Wojny Światowej jako czas powstania. Wyposażenie jest w 100% kompletne (stan na dzień 16 kwietnia 2012 r.).


Z komory zasuw prowadzą dwie drabiny do komór po lewej i po prawej stronie.


    Nietypowe rozwiązania: pojedyncze wejście, połączenie dopływu z odpływem, głębokie posadowienie, słabo eksponowana (zagłębiona w ziemi) komora zasuw oraz niewystępowanie obiektu w zasobach PEWIK-u wskazują na jego wojskowe przeznaczenie. W tej sytuacji zastanawiające są jednak wyjątkowo duże wymiary jak na potrzeby lokalnego ujęcia. Poniżej: dopływ wody (pod sklepieniem) oraz odpływ.

    Wnętrze obiektu jest zachowane w dobrym stanie, a charakterystyczne ślady po czyszczeniu mechanicznym na ścianach wskazują, że zbiornik był regularnie konserwowany. Poniżej: tzw. kanał przelewowy zabezpieczający przed zbyt wysokim poziomem wody; nawa boczna jednej z komór.Opracowanie: dr inż. Michał Klugmann
Stowarzyszenie "Gdyński Klub Eksploracji Podziemnej"
Dodano: 26 kwietnia 2012 r.

Wygenerowano w sekund: 0.04
158,952 unikalne wizyty